Miejska roślinność a estetyka

miejska-roslinoscRoślinność przynosi miastu nie tylko niezmierne korzyści zdrowotne, lecz przyczynia się prócz tego bardzo do jego upiększenia. Jednakże i w tym kierunku trzeba się wystrzegać przesady. Obsadzać wszystkie ulice alejami i zaopatrywać je w ogródki przed domami byłoby nie tylko nadmiarem lecz także zanadto kosztownym. Zupełny brak placów i ulic architektonicznych w nowych dzielnicach nie byłby pożądanym. W ulicach handlowych jest sadzenie drzew niekorzystne, a w ulicach mieszkaniowych zbyt duże drzewa zacieniają mieszkania. Wypada przeto używać zieleni jako ozdoby umiarkowanie, aby nie była z czasem zawadą i nie nastała kiedyś konieczność ryczałtowego usunięcia jej ze względów praktycznych. Wygolona ulica sprawia potem bardzo przykry widok.

poznań – wywóz śmieci

Nic nie przyczynia się tak bardzo do nadania miejscowości miłego wdzięku, jak ozdoba z kwiatów, czy to w ogrodach publicznych, przed domami, czy też w altanach; na balkonach, w oknach, na slupach elektrycznego oświetlenia itp. Żadne miasto niechaj nie zaniedbuje tej miłej ozdoby, zwłaszcza jeżeli liczy na ruch przyjezdnych.

Piękno artystyczne miasta zależy od stylu i sposobu budowy. Nie można ustanawiać przepisów, w jakim stylu należy miasto budować. Czas i smak nie uznają reguł. Kto chce jednakże miastu nadać miły wygląd, powinien rozważyć następujące względy naturalne.

poznań – wywóz śmieci