Ruchy powietrza w mieście

powietrze-w-mieciePrzy zakładaniu miasta należy także zwracać uwagę na najczęstsze ruchy powietrza, a więc na przeważnie panujące wiatry. W tych okolicach Europy, w których w powietrzu działają prądy atlantyckie, przeważają wiatry zachodnie (północno-zachodnie, zachodnie i południowo-zachodnie). Przynoszą one miastu z pól wiejskich, gór i lasów świeże i czyste powietrze, a spędzają w przeciwnym kierunku złe i zepsute. Dlatego jest korzystnie zakładać dzielnice mieszkaniowe ku zachodowi, fabryki zaś i urządzenia, wytwarzające dym, opary i przykre zaduchy, ku wschodowi (północno-wschodowi, wschodowi i południowo-wschodowi).

Ludzie szukają zawsze dobrego powietrza. Dlatego też objawia się zawsze w rozwoju wielu miast europejskich “dążenie do zachodu”, tj. zabudowywano je mniej lub więcej świadomie w tym kierunku, skąd wiatry doprowadzają świeże powietrze.

bezpłatny odbiór mebli warszawa

Wody, jako pierwiastka życia, potrzebuje każda ludzka osada i to w różnych postaciach. Przede wszystkim jako wody do picia, następnie jako wody użytkowej, tj. do użytku w najrozmaitszych celach i tak: do użytku domowego, kąpieli, przepłukiwania kanałów, czyszczenia i skrapiania powierzchni komunikacyjnych, podlewania roślin.

Woda służy także do ozdoby i ożywienia widoków miejskich. Powierzchnie wodne dodają miastu wiele wdzięku; miasta położone nad wodą nęcą ludzi do siebie. Jeżeli miasto niema płaszczyzn wodnych, należy je stycznie stworzyć jako stawy w publicznych ogrodach. Szczególnie ożywcze i miłe wrażenie wywołuje woda płynąca, tryskająca ze studzien, wodospadów (kaskad) lub wodotrysków. Nie zaniedbujmy przeto wprowadzenia tego ożywiającego żywiołu do miasta.

bezpłatny odbiór mebli warszawa