Składniki dróg i ulic

drogi-uliceSą to: tory jezdne, chodniki (trotuary), rzędy drzew, dalej pasy ziemne, ogródki przed domami i wreszcie trawniki, rozciągające się wzdłuż rzędów drzew z ławeczkami do siedzenia. Ogródki i trawniki upiększają wygląd ulic i przyczyniają się do zwężenia ich, jeżeli są zbyt szerokie i do zmniejszenia kurzu.

Od sposobu wykonania nawierzchni ulicznej i drogowej (brukowania, betonowania, asfaltowania, szosowania, szutrowania lub wysypania piaskiem) zależy jej dobroć i trwałość; ma to wybitne też znaczenie dla zdrowotności otoczenia. Nawierzchnia jest tym lepsza, im mniej się na niej tworzy pyłu.

firma sprzątająca olsztyn

Szerokość ulicy potrzebna dla szerokiego wozu wraz z odstępem bezpieczeństwa wynosi 2’50 m., przeto tor na jeden wóz potrzebuje 2’50 m., na dwa wozy 5’00 m„ na trzy 7’50 m. szerokości. To są wymiary najmniejsze. Przy drogach o znaczniejszym ruchu, w ulicach z ruchem samochodowym lub przy wielkich krzywiznach należy te wymiary odpowiednio zwiększyć.

W razie potrzeby można w gęsto zabudowanych starych częściach miasta tę szerokość toru ograniczyć, i to do 4’50 m. dla dwóch, do 7’00 m. dla trzech wozów. Przy tym należy się jednak z tym liczyć, że wymijające się wozy dotykać będą kołami krawędzi chodników i po części przechodzić będą po niej.

Szerokość chodnika dla pieszych wynosi dla jednego człowieka 0’65 m., dla pary ludzi 1’30 m., dla dwóch par 2’60 m.

Droga dla kolarzy mierzy około 1’50 m.

Dla tramwajów konieczne są następujące wymiary: szerokość toru 1’50 m., konieczny odstęp po obu stronach po 0’25 m., odległość dwóch torów od środka do środka 2’80 m. Szerokość pasa, oddzielającego chodnik od lica domów, może wynosić 0’60—3’0 m.

firma sprzątająca olsztyn

Ogólnie można powiedzieć, że ulica o szerszych chodnikach sprawia milsze wrażenie niż ulica z wąskimi chodnikami; ze względów gospodarczych i higienicznych wypada, ile możności, ograniczyć szerokość kosztownych torów jezdnych, które nadto przedstawiają tę niedogodność, że wytwarzają szkodliwy dla zdrowia kurz.

To Cię zainteresuje:

– litery podświetlane warszawa
– meble technorattanowe 2016