Sposób budowania i strefy budowlane

sposob-budowaniaNie trzeba budować osady ludzkiej jednostajnie, szablonowo, a więc od końca do końca o domach równo wysokich i równo szerokich ulicach; nie odpowiadałoby to celowi, a byłoby brzydkie i nudne.

W dobrze obmyślanym planie zabudowania musi obowiązywać ta główna zasada, że od gęsto zabudowanego śródmieścia gęstość zabudowania powinna ku krańcom nieznacznie się zmniejszać, a wreszcie przechodzić w swobodny sposób budowy. Równomiernie z tym winna się zmniejszać wysokość domów. Równolegle z tym stopniowaniem gęsta we wnętrzu miasta sieć uliczna powinna się rozluźniać ku obwodowi.

berlin wyloty wakacje

Przyczyną gęstego i wysokiego sposobu zabudowania śródmieścia bywa to, że to jądro było za dawnych czasów miastem obwarowanym. Wewnątrz wałów obronnych brakło miejsca do budowania, wskutek czego ulice były wąskie, domy stały zwarto przy sobie i były wysokie. Gdy miasto wzrosło i zniesiono wały, miejscowość zabudowywała się poza wałami swobodniej, ale rozkład starego miasta został ten sam i nie można było go rozszerzyć, gdyż przez zwężenie dość już szczupłych bloków budowlanych właściciele ponieśliby znaczne straty. Z tych względów ekonomicznych śródmieście pozostało i pozostaje nadal ciasno zabudowane. Ku obwodowi, na przedmieściach, poprawiły się stosunki pod tym względem, a w nowych dzielnicach, powstających na obwodzie miasta, można z całą swobodą zaprowadzić lepszy i zdrowszy sposób zabudowania.

berlin wyloty wakacje

To Cię zainteresuje:

– Flagi reklamowe Warszawa