Wybryki budownictwa

wiezowiec-miastoChoćby nawet drapacze chmur służyły tylko celom handlowym, to jednak trzeba je uważać za plagę ludzkości. W biurach i pracowniach przebywa przeciętnie więcej osób niż w mieszkaniach. Byłoby przeto błędem i niesprawiedliwością wydzielać tym ludziom mniej powietrza i światła, a byłoby to nie do uniknięcia na dolnych piętrach w ulicach ze zbyt wysokimi domami.

Ponieważ przez stawianie tak wysokich budynków można wyzyskać parcele gruntowe aż do ostateczności, wzrastają też ceny gruntów do bajecznych wysokości, co działa szkodliwie pod względem gospodarczym.

Największą wadą tych budowli jest jednak niebezpieczeństwo, zagrażające życiu ich mieszkańców. Ponieważ z natury rzeczy schody nie wystarczają dla takich potworów budowlanych, choćby dlatego, że człowiek znużyłby się, wchodząc na tysiące i więcej stopni, potrzebne są przeto dźwigi do komunikacji, a dla wyższych pięter istnieją nawet “dźwigi pospieszne”. W razie jakiego niebezpieczeństwa lub paniki mogą ludzie przebywający często tysiącami w takich budynkach, mieszczących nadto niekiedy teatry i sale na zgromadzenia, opuszczać je tylko małymi grupami za pomocą dźwigów, albo muszą dążyć karkołomnymi drogami po żelaznych drabinach łączących ze sobą balkony. Nieuniknione są wtedy straszne katastrofy, o których się istotnie nieraz czyta.

wypożyczanie kontenerów na gruz poznań

Nadto, ponieważ drapacze służą przeważnie do celów handlowych i biurowych, wychodzą z nich po ukończeniu godzin pracy równocześnie tysiące ludzi, którzy zapychają ulice i środki komunikacyjne. Wytwarza to zamieszanie i wstrzymanie komunikacji, co w chwili niebezpieczeństwa, oczywiście może stać się powodem masowych nieszczęśliwych wypadków.

W razie pożaru nie może nawet być mowy o gaszeniu ognia. Nikt nie może się zbliżyć, gdyż gruzy spadające z tak olbrzymiej wysokości działają jak bomby i miażdżą wszystko, co się nawinie; nadto niepodobna tak wysoko pompować wody. Stąd budynki takie wypalają się zwykle do szczętu, płoną i jak pochodnie wśród zboża sieją zniszczenie, roznosząc w razie wiatru lub burzy pożar na całe połacie miasta. Wypadek taki zdarzył się w Baltimore w roku 1905, gdzie nawet wysadzenie dynamitem w powietrze palących się budynków nie mogło powstrzymać pożogi.

wypożyczanie kontenerów na gruz poznań

Ten rodzaj budowy, który powstał w “kraju nieograniczonych możliwości” (ale, też i bezwzględności), nie jest humanitarnym, lecz czymś wręcz przeciwnym. Oby łaskawa Opatrzność uchroniła miasta naszej ojczyzny od tego złego.

To Cię zainteresuje:

– Wynajem mat wyjściowych Poznań
– kremacja sosnowiec
– Poznań – kontenery na gruz